Welcome
Login:   Pass:     Register - Forgot Password - Resend Activation

Turkish Class Forums / Turkish Poetry and Literature

Turkish Poetry and Literature

Add reply to this discussion
Moderators: libralady, sonunda
Nazim Hikmet - Plea
(73 Messages in 8 pages - View all)
1 2 3 4 5 6 7 [8]
70.       AlphaF
5677 posts
 26 Nov 2007 Mon 06:38 pm

Okudugunu anlamiyorsun...sana yazacak baska sozum yok.

71.       AEnigma III
0 posts
 26 Nov 2007 Mon 06:40 pm

I guess the poetry section is ruined now too

72.       Erlik Han
0 posts
 26 Nov 2007 Mon 06:40 pm

28 Ocak 1921. Mustafa Suphi ve yanındaki TKP üyeleri Rusya'ya geçmek için Trabzon'dan motora binerler. Motorda kayıkhanede kahyalık yapan yahya kahya da vardır. Motoru taşlamak diye bir olay söz konusu değil. O sadece betimleme yapıyor. Motor açılınca kahya ve adamları , Mustafa Suphi ve tayfasını öldürüp denize atar. Buraya kadar herşey normal. Sıradan bir cinayet vakası. Ama yahya kahya , Topal Osman'a yakın bir kişidir. Topal Osman'da bilindiği üzrev ATATÃœRK'e hareket ettiği gerekçesi ile Ali ŞÃ¼krü ( ismini yanlış hatırlıyor olabilirim) adlı mebusu öldürür. Sonrasında yahya kahya'yı da ölüdrür Topal Osman. Ve kendi de TBMM'nin önünde asılır. Yani Topal Osman İttihatçı ve ATATÃœRKÇÜ, yahya da ona yakın birisi. Kısaca yahya kahya bu işi yaptığına göre, buna bir yerlerden emir gelmiş gibi bir izlenim çıkıyor ki bu sadece olağan bir komplo teorisi. Buna rağmen , bu şiiri yazmış. O şiirden ATATÃœRK'ü çıkarırsan hepsini çıkarman lazım gelir ki. O zaman Mustafa Suphi ve tayfası da ihtihar etmiş olur. Olmadığına göre....

NOt : şirinde yazdığı komutan büyük ihtimalle Topal Osman.

73.       Erlik Han
0 posts
 26 Nov 2007 Mon 07:00 pm

Mustafa Suphi ve Yoldaşları

Ãœlkemizdeki sosyalizm mücadelesinin ilk önderlerinden Mustafa Suphi ve yoldaşları, 28 Ocak 1921'de Ankara hükümetinin düzenlediği bir komplo sunucu katledildiler.
Suphi'nin mücadelesi 1908'de Osmanlı baskısına karşı başladı. 1912'de Sinop'a sürgün edildi. Sinop'tan Rusya'ya geçen Suphi, Sovyet Devrimi'ne katıldı. Artık bir komünisttir. 1918'de Osmanlı Tutsakları Sosyalist Örgütleri Kurultayı'nı topladı. Doğu Halkları Komünist Örgütleri Merkez Bürosu'nda, Komintern'de görevler aldı. 1920'de Ankara, İstanbul ve Bakü'de ayrı gruplar halinde bulunan komünistleri birleştirerek Türkiye Komünist Partisi'nin kuruluşunu ilan etti.
Suphi ve 14 yoldaşı, 1921'de Anadolu'ya gitme kararı aldılar. Mustafa Kemal de TKP Merkez Komitesi'ne bir davet mektubu göndermişti. Ama TKP'ye davet mektubu yazan M. Kemal, adamlarına Suphiler'in Ankara'ya gelişinin önlenmesi talimatını da yollamıştı. Suphi ve yoldaşları 28 Ocak 1921'de Trabzon'da elleri kelepçelenip bir tekneye bindirildiler. Onların arkasından hareket eden teknedeki katiller tarafından deniz ortasında süngülenerek katledildiler.

Bak yoldaşlar(!)ne yazmış ? Nazım ne yazmıştı ? Ãœst üste koyarsan bak bakalım ne çıkıyor. Bu kadar açıklama yeter sanırım.

Not: Yoldaşlar(!) her zamanki gibi ezilen halklar geyiğini biraz abartmış tabii. Kelepçe falan yok, kendi istekleriyle Rusya'ya geçiyorlardı. TKP'ye davet mektubu falan da göndermemiş ATATÃœRK. Ankara'ya gelişinin durdurlması talimatının verildiğini neresinden uydurmuş o da ayrı bir konu.

(73 Messages in 8 pages - View all)
1 2 3 4 5 6 7 [8]
Add reply to this discussion
Turkish Dictionary
Turkish Chat
Open mini chat
New in Forums
TLC servers hacked, all user emails & pass...
admin: We removed the user password data from the servers until the issue is ...
E-T: It´s one of the things on my bu...
gokuyum: No. It doesnt make sense. You can say ... yapmak istediğim bi...
T-E
og2009: DÜNYA TOPLUMU VE FELSEFE ... okul ... felsefe ... ....
Holidays in Turkey
: ...
24 HOUR FLASH SALE for learning Turkish e-...
qdemir: ...
Grammar Textbook
qdemir: ...
E-T: I see you have done this before?
harp00n: Bunu ... daha önce de ... Bu konuda iyi olduğun ç...
T-E
og2009: ...
T-E
og2009: ...
coronavirus
og2009: ...
OUR FRIENDS
og2009: ...
Coronavirus
harp00n: ...
Random Pictures of Turkey
Add thumbnails like this to your site
Most commented