Welcome
Login:   Pass:     Register - Forgot Password - Resend Activation

Turkish Class Forums / Turkish Translation

Turkish Translation

Add reply to this discussion
Need urgent help with e2t translation
1.       fnaddd
5 posts
 26 Sep 2015 Sat 03:35 am

Hi turkishclass community! 

 

I stayed with a wonderful host in istanbul and i am hoping that i can leave them with a turkish letter before i go back to my home city tomorrow. It is quite long but if any of you would help me translate the following to turkish i would be ever so grateful. The letter is as such:

 

"Honestly i had no intention of saying this in turkish before yesterday but i hope all of you will be able to understand what i am saying. I am sorry that i am unable to make personal messages to each of you due to the limited time i had to translate this but please be assured that these words came from the bottom of my heart.

Firstly, thank you for inviting me in your lovely home. When i first contacted Betul asking if there was anything good for me to do during bayram, i did not expect that you would invite and accomodate me for the entire week. I was a little skeptical at first as i barely knew Betul but my heart told me to believe in the kindness of strangers. This is the best decision i have made in Turkey thus far.

Secondly, I may be a little quiet and not as expressive so i may come across as unappreciative but i hope all of you know that i so very grateful for every single thing that you have done for me. From bringing me around, to introducing me to delicious homemade turkish food and for the knowledge and fun times shared. I could not have asked for more.

Lastly, i want you to know that in my prayers, i always ask from Allah that He places people in my path that will lead me closer to Him and i believe that coming to Istanbul and meeting your family is one of the answer to this prayer mine.

With that, i hope this will be the start of a beautiful friendship insya Allah and that all of you will like my gift. It is nothing special but may it be beneficial to all of you.

2.       ahmet_a1b2
392 posts
 26 Sep 2015 Sat 09:26 am

 

Dürüst olmak gerekirse, daha düne kadar bunları Türkçe olarak söylemeye niyetim yoktu, bu yüzden umarım söyleyeceklerim hepiniz tarafından anlaşılır. Tercüme edecek yeterli zamanım olmadığı için herbirinize ayrı ayrı kişisel mesajlar yazamıyorum, üzgünüm ama sözlerimin kalbimin en derinliklerinden geldiğine emin olabilirsiniz

 

Öncelikle, beni güzel evinize davet ettğiniz icin teşekkür ederim. Betül ile ilk konuştuğumuzda ve bana bayramda yapacak iyi bir şeyim olup olmadığını sorduğunda, davet edeceğiniz ve tüm hafta beni misafir edeceğiniz hiç aklıma gelmemişti. Betül ü çok iyi tanımadığımdan başta biraz tereddüt etmiştim ama kalbim yabancıların nezaketine inanmamı söyledi. Bu, şimdiye kadar Türkiye´deyken aldığım en isabetli karar oldu.

 

İkinci olarak, biraz sessiz sakin ve dışa kapalı biri olabilirim. Bu yüzden de müşkülpesent gibi görülmüş olabilirim ancak umarım ki hepiniz benim için yaptığınız şeylere ne kadar minnettar olduğumu biliyorsunuzdur. Fikrimi değiştirmenizden sundugunuz leziz Türk ev yemeklerine ve verdiğiniz bilgilerden paylaştığınız eğlenceli anlara kadar herşey için...Daha fazlasını isteyemezdim.

 

Son olaraksa, şunu bilmenizi isterim: Dualarımda Allah´tan hep, beni O´na daha da yakınlaştıracak insanları yoluma çıkarmasını dilemiştim ve İstanbul´a gelip ailenle tanışmamın da benim dualarıma verilen cevaplardan biri olduğuna inanıyorum.

 

İnşAllah bu, güzel bir arkadaşlığın başlangıcı olur ve bu hediyem hepinizin hoşuna gider. Özel birşey değil belki ama umarım yararı olur.Edited (9/26/2015) by ahmet_a1b2 [i love edit]

Dana Tarkan, gokuyum and fnaddd liked this message
3.       fnaddd
5 posts
 26 Sep 2015 Sat 03:02 pm

Hi ahmet_a1b2,

 

Teşsekkür for the quick translation. This meant so much to me.

4.       fnaddd
5 posts
 26 Sep 2015 Sat 03:02 pm

Hi ahmet_a1b2,

 

Teşsekkür for the quick translation. This meant so much to me.

5.       fnaddd
5 posts
 26 Sep 2015 Sat 03:40 pm

Hi ahmet_a1b2,

 

Teşsekkür for the quick translation. This meant so much to me.

ahmet_a1b2 liked this message
6.       ahmet_a1b2
392 posts
 26 Sep 2015 Sat 06:00 pm

rica ederim.

gokuyum liked this message
Add reply to this discussion
Turkish Dictionary
Turkish Chat
Open mini chat
New in Forums
Eid
bydand: Iyi Bayramlar.
T羹rk癟em kontrol edebilir misin l羹tfen?
john250: yardimin ... teekkur ederim. Hersey anladim
Grammar Textbook
qdemir: You can preview at ...
T羹rk癟em kontrol edebilir mis覺n l羹tfen?
john250: yard覺m覺n ... teekkur eder覺m
G繹re explained
ETurgut1974: Thank you
G繹re explained
ETurgut1974: I understand that ... ... means ... to me’. In a movie I re...
G繹re explained
ETurgut1974: I understand that ... ... means ... to me’. In a movie I re...
- m覺t覺 / -d覺
: ...
e to t please
mrdr: Haziran sonunda ... ... Orada olacak m覺s覺n? Seninle buluma...
T羹rkcem kontrol edebilier misin l羹tfen?
qdemir: Rica ederim.
Assistance with parsing the sentence synta...
S.S.K. La: 襤f you think this is even remotely ... to ... listen to Ramiz ... poe...
Rahats覺z
S.S.K. La: There is one more correction to be done. Biz de, not bizde. 襤 assume ...
Random Pictures of Turkey
Add thumbnails like this to your site
Most liked