Welcome
Login:   Pass:     Register - Forgot Password - Resend Activation

Turkish Class Forums / Turkey

Turkey

Add reply to this discussion
Moderators: libralady, sonunda
No F1 in İstanbul in 2012
1.       si++
3785 posts
 22 Apr 2011 Fri 12:55 pm

12.5 milyon dolarlık ‘ek garanti’ gerdi, Formula 1 İstanbul bitiyor

Formula 1 İstanbul´a veda ediyor

Türkiye’nin ve İstanbul’un en büyük uluslararası tanıtım projelerinden biri olarak, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve devletin ortak projesi şeklinde hayata geçirilen Formula 1 İstanbul yarışları 2012’de yapılmayacak.

Bu konudaki son gelişmeleri sosyal iletişim ağı twitter’da takipçileriyle paylaşan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Formula One Administration’ın (FOA) patronu Bernie Eccleston’un, 13.5 milyon dolarlık yıllık (garanti) ödemenin 2012 için 26 milyon dolara yükseltilmesini istediğini, bu teklife hükümetin olumlu yanıt vermediğini söyledi. Yalçıntaş, şöyle konuştu: “2012’de yarışlar olmayacak gibi görünüyor. Formula 1’in İstanbul’da yapılabilmesi için ya da herhangi bir ülkede yapılabilmesi için o ülkenin Formula 1 yönetimine ödenmesi gereken bir meblağ var. Bizim 7 yıllık sözleşmemize göre bu rakam yılda 13.5 milyon dolardı. Maliye Bakanlığımız bugüne kadar ördemeleri sözleşme kapsamında düzenli olarak yaptı ve yarışlar gerçekleşti.
Son yarış 6-8 Mayıs’ta
İstanbul’daki son Formula 1 yarışları 6-8 Mayıs 2011’de gerçekleşecek. Önümüzdeki dönem için Bernie Eccleston 26 milyon dolar istiyor. Eccleston’un bu talebine devletimiz sıcak bakmadı. Eccleston ‘Moskova’dan 26 milyon doları aldım, İstanbul için de rakam da budur’ diyor. Moskova’yı 2012’ye koydu. ‘İstanbul da aynı rakamı öderse koyarız’ diyor. Net olarak görülüyor ki 2012 net İstanbul yarışları yapılmayacak.”

 

Translation:

Due to the 26m USD asked by F1 boss Bernie Eccleston, İstanbul will be dropped out from F1 calendar in 2012. The government doesn´t accept the amount asked by Bernie Eccleston for 2012, so this year´s Grand Prix on 8 May 2011 will be the last one to be organised in İstanbul.

2.       si++
3785 posts
 31 Jul 2011 Sun 12:50 pm

Turkish F1 Grand Prix dropped from 2012 calendar

A scene from F1 Turkey Grand Prix.


A scene from F1 Turkey Grand Prix.

Formula 1 racing will not return to Turkey in the 2012 racing after a revised calendar featuring 20 races left Istanbul off the list.

The Turkish Grand Prix was only given a provisional date in the original calendar because its current contract had expired; on the final lineup, however, the race was axed from the plans.

 

Malumum ilanı.

 

Source: here

3.       Henry
2604 posts
 31 Jul 2011 Sun 02:21 pm

In my opinion, losing the F1 Grand Prix is nothing for anyone to worry about. Istanbul will always attract tourists, and the millions that have been saved can be better spent elsewhere in Istanbul or Turkey. In these days of global care for the environment, I find it hard how anyone can justify the fuel used and the money spent on this expensive form of "entertainment". 

4.       stumpy
638 posts
 01 Aug 2011 Mon 03:49 am

Bernie Eccleston did the samething with Montreal and the Grand Prix has returned to Montreal on Montreal´s terms, Eccleston is only interested by the allmighty dollar he does not care about the F1 partisan who is interested in the race, the more money he can get out of each city he has his famouse race in the happier he is.

Add reply to this discussion
Turkish Dictionary
Turkish Chat
Open mini chat
New in Forums
Why yer gördüm but yeri geziyorum
HaydiDeer: Thank you very much, makes perfect sense!
Etmeyi vs etmek
HaydiDeer: Thank you very much!
Görülmez vs görünmiyor
HaydiDeer: Thank you very much, very well explained!
Içeri and içeriye
HaydiDeer: Thank you very much for the detailed ...
Present continous tense
HaydiDeer: Got it, thank you!
Hic vs herhangi, degil vs yok
HaydiDeer: Thank you very much!
Rize Artvin Airport Transfer - Rize Tours
rizetours: Dear Guest; In order to make your Black Sea trip more enjoyable, our c...
What does \"kabul ettiğini\" mean?
HaydiDeer: Thank you very much for the detailed ...
Kimse vs biri (anyone)
HaydiDeer: Thank you!
Random Pictures of Turkey
Most commented