Welcome
Login:   Pass:     Register - Forgot Password - Resend Activation

Turkish Class Forums / Practice Turkish

Practice Turkish

Add reply to this discussion
Çünkü işte öyle...
1.       Fiskje88
16 posts
 14 Apr 2017 Fri 12:21 am

Türkçemi iyileşmeye hoşuma gittiği için bazen buraya gelip pratik yapıyorum. Ancak, ne yazacağımı hiç bilmiyorum. Aslına bakılırsa, hayatımda az oldu - bence sıkıcı bir insanım!  Bildiğiniz gibi İngilizce öğretmeniyim ve Türk arkadaşım var. O benim Türkçe bildiğim nedendir.

Arkadaşımın Türk olduğu için - aslında Hollanda´da doğmuş ama iki tane pasaportu var - oyunu kullanabilir. "Fakat bu ülkede ( = Hollanda´da) oturup yaşadığım için oyumu kullanmak istemiyorum," diyor. "Eğer burada yaşıyorsam neden onu yapardım?! Türkiye´yi ve onun halkı bilmiyorum." Annesi ve babası "evet" secmişler; o "hayır" dermiş.

Ayrıca arkadaşım annesine ve babasına benim hakkında anlattı; bu zor bir mesajtı, çünkü Türk kültüründe genellikle iki tane erkek birbirlerini sevemez - yasak değil, ama bir günahmış. (Kesinlikle bunu söyleyemem, çünkü sadece arkadaşımın öykülerini duydum.)  Ne dediğini onun babası için hiç sorun değil olurken, annesine göre ben şeytanmışım. Olsun... beni tanırsa ben şeytan olmadığımı görecek. (Yoksa hepimiz biraz şeytanız...)

Tabii ki arkadaşımın annesinin sözleri ağrıyor - beni hiç görmedi, niye karar verebilir?! - ama bazen hayat işte öyle... bazı insanlar hoşumuza giderken, diğerler hoşumuza gitmiyor... Sizin için aynı - eşcinsel olduğum için bir sorun olacakmış, ama dürüst olmam gerekiyor: bu benim. Siz kimsiniz?

JNQ, Mokba and scalpel - - liked this message
2.       scalpel - -
203 posts
 14 Apr 2017 Fri 03:13 am

Duygu ve düşüncelerini anlatabilmeyi başarmışsın. Rahatlıkla Türkçe biliyorum diyebilirsin. Gramer hatalarının yazdıklarını anlaşılmaz kılmadığı sürece hiçbir önemi yok. Zamanla düzeltirsin.  

Arkadaşını takdir ettim. Türkiye´de yaşayan ve yaşayacak olanları ilgilendiren halk oylamasına katılmamakla doğru yapmış. Ama anne ve babası katılmış. Türkiye´ye dönmeyi düşünmüyorlarsa yaptıkları doğru değil. Bizim ve bizim çocuklarımızın geleceğine biz Türkiye´de yaşayanlar karar vermeliyiz.

Erkekler arasındaki aşk toplumu değil o erkeklerin ailelerini ilgilendirir. Özellikle de anneleri, çünkü geleneksel olarak Türk anneleri, çocukları üzerinde sonsuz söz hakkına sahip olduklarını düşünürler. Üstelik anlattıklarından çıkardığıma göre dindar bir aile. Bu nedenle arkadaşının annesinin ilişkinize "günah" demesi ve seni "şeytan" gibi görmesi kaçınılmaz. Ve sana kötü haber: kadının bu düşünceleri hiç değişmeyecek.

3.       JNQ
465 posts
 14 Apr 2017 Fri 01:58 pm

"Women´s thoughts don´t change", what kind of medieval thing is that to say? Any mind can be changed if there are valid arguments.

Also I don´t understand why Turkish people (yes-voters) are so willing to part from their own rights? How is it that they are willingly giving up and giving away their own rights? Even if the current president is a good president, who comes after him? And what will he do with those rights? It puzzels me...

Fiskje88 I applaud you for your courage. Some day people will know and appreciate real peace and acceptance because of people like you.

bydand liked this message
4.       gokuyum
5050 posts
 15 Apr 2017 Sat 11:41 am

Quoting JNQ

"Women´s thoughts don´t change", what kind of medieval thing is that to say? Any mind can be changed if there are valid arguments.

Also I don´t understand why Turkish people (yes-voters) are so willing to part from their own rights? How is it that they are willingly giving up and giving away their own rights? Even if the current president is a good president, who comes after him? And what will he do with those rights? It puzzels me...

Fiskje88 I applaud you for your courage. Some day people will know and appreciate real peace and acceptance because of people like you.

He wrote the woman´s thoughts will not change. It is not so easy for all parents to accept such a thing. But in Holland things can be easier than in Turkey because of cultural atmosphere.

5.       scalpel - -
203 posts
 15 Apr 2017 Sat 07:24 pm

Quoting JNQ

...

Is this comment of yours on what I said in my previous post? If so, please, review and check your translation to ensure it´s correct. What I am saying is that the woman is not to change her mind and will keep thinking it´s sin and he is devil. There is no generalization in my comment.. I am talking about one woman in particular.. If you have an argument against my specific comment on that woman you are welcome.

Valid arguments are not able to change one´s mind if their minds are closed and/or paralyzed by thumping lies. People believe what they want to hear. There is no point in debating with those people who are irrational.. and who are too big for their boots.

6.       JNQ
465 posts
 15 Apr 2017 Sat 08:38 pm

Yes it was and if you say you meant something else I can just be glad bc I´m really so tired of assumptions about women. Thank you for clearing that up.

I think there is always a poitn in debating with people because when we stop talking we are lost. I believe some day ppl will see other people debating and will want to be part of it in stead of silence that leads to seperation and aggression. 

7.       scalpel - -
203 posts
 16 Apr 2017 Sun 11:12 am

Let´s say I am tired of talking to a brick wall.

here is an old Jewish joke expressing how I feel:

A female CNN journalist heard about a very old Jewish man who had been going to the Western Wall to pray, twice a day, every day, for a long, long time. 

So she went to check it out.  She went to the Western Wall and there he was, walking slowly up to the holy site. 

She watched him pray and after about 45 minutes, when he turned to leave, using a cane and moving very slowly, she approached him for an interview. 

"Pardon me, sir, I´m Rebecca Smith from CNN.  What´s your name? 

"Morris Feinberg," he replied. 

"Sir, how long have you been coming to the Western Wall and praying?"  

"For about 60 years." 

"60 years!  That´s amazing!  What do you pray for?" 

"I pray for peace between the Christians, Jews and the Muslims.  I pray for all the wars and all the hatred to stop.  I pray for all our children to grow up safely as responsible adults, and to love their fellow man." 

"How do you feel after doing this for 60 years?" 

"Like I´m talking to a fucking wall." 

bydand liked this message
8.       Fiskje88
16 posts
 16 Apr 2017 Sun 08:40 pm

Quoting scalpel - -

Duygu ve düşüncelerini anlatabilmeyi başarmışsın. Rahatlıkla Türkçe biliyorum diyebilirsin. Gramer hatalarının yazdıklarını anlaşılmaz kılmadığı sürece hiçbir önemi yok. Zamanla düzeltirsin.  

Arkadaşını takdir ettim. Türkiye´de yaşayan ve yaşayacak olanları ilgilendiren halk oylamasına katılmamakla doğru yapmış. Ama anne ve babası katılmış. Türkiye´ye dönmeyi düşünmüyorlarsa yaptıkları doğru değil. Bizim ve bizim çocuklarımızın geleceğine biz Türkiye´de yaşayanlar karar vermeliyiz.

Erkekler arasındaki aşk toplumu değil o erkeklerin ailelerini ilgilendirir. Özellikle de anneleri, çünkü geleneksel olarak Türk anneleri, çocukları üzerinde sonsuz söz hakkına sahip olduklarını düşünürler. Üstelik anlattıklarından çıkardığıma göre dindar bir aile. Bu nedenle arkadaşının annesinin ilişkinize "günah" demesi ve seni "şeytan" gibi görmesi kaçınılmaz. Ve sana kötü haber: kadının bu düşünceleri hiç değişmeyecek.

Çok teşekkür ederim, scalpel; sözlerini takdir ediyorum. Çok aydın bir görüşün var.

scalpel - - liked this message
9.       Hamikisi
2 posts
 17 Jul 2017 Mon 10:03 pm

Hocam merhaba , 

Benden daha güzel türkçe konuşmuşsunuz, helal olsun İngilizceniz de var mı ? Türkçenizi yazarak geliştirmek isterseniz ben burdayım istediğiniz kadar sizinle türkçe yazma alıştırması yapabilirim.Hatta skype üzerinden de konuşabiliriz veya yazışabiliriz.Ücret vs talep etmem merak etmeyin

10.       Rozark
3 posts
 30 Jul 2017 Sun 11:16 am

Ana dili türkçe olan biri olarak söylüyorum ki gayet iyi geliştirmişsiniz kendinizi.

Add reply to this discussion

Turkish Dictionary
Turkish Chat
Open mini chat
New in Forums
Why yer gördüm but yeri geziyorum
HaydiDeer: Thank you very much, makes perfect sense!
Etmeyi vs etmek
HaydiDeer: Thank you very much!
Görülmez vs görünmiyor
HaydiDeer: Thank you very much, very well explained!
Içeri and içeriye
HaydiDeer: Thank you very much for the detailed ...
Present continous tense
HaydiDeer: Got it, thank you!
Hic vs herhangi, degil vs yok
HaydiDeer: Thank you very much!
Rize Artvin Airport Transfer - Rize Tours
rizetours: Dear Guest; In order to make your Black Sea trip more enjoyable, our c...
What does \"kabul ettiğini\" mean?
HaydiDeer: Thank you very much for the detailed ...
Kimse vs biri (anyone)
HaydiDeer: Thank you!
Random Pictures of Turkey
Most commented